Tagasi
E-sport: miks on videomängude mängimises võistlemine nii populaarseks muutunud?
27.27.2023

Viimase kümnendi jooksul on e-sport saavutanud uskumatu populaarsuse ja täna peetakse seda täieõiguslikult juba üheks suureks spordialaks. Selle ala paljud tipptegijad on kitsas ringkonnas legendi staatuses ja ala populaarsuse kasv ei näita mingeid aeglustumise märke. Ka eestlane Robin Kool, mängija nimega Ropz kuulub selle ala maailm absoluutsesse tippu. 

Paljud vanakooli mõtlemisega ja klassikalise spordi austajad küll kirtsutavad nina ja ütlevad, et mis sport see ikka on, mida saab teha kõigest näppude liigutamisega, kuid näiteks kihlveokontorid pakuvad e-spordile ka panustamise võimalusi ja panustamine sellele spordialale on samuti tõusutrendis.

Alates professionaalsete meeskondade tuntuse tõusust kuni mitme miljoni dollari suuruste turniiride tekkimiseni nihutab e-sport mängude ja meelelahutuse valdkonna piire. Kuid mis on põhjustanud sellise populaarsuse tõusu? Uurime lähemalt põhjuseid, miks e-sport on muutunud nii populaarseks ja kuidas see on mängude valdkonda olemust muutnud.

Mängud on nüüd paremini kättesaadavad

Populaarsed e-spordi videomängud on tänapäeval uskumatult kättesaadavad, olgu see siis mobiilimängude, arvuti või konsooli kaudu. See on olnud e-spordi edu väga oluliseks teguriks.

Kaasaegsete mängukonsoolide tulekuga omavad peaaegu kõik nüüd mingisugused mängude mängimise seadmeid. Mobiiltelefonid on muutnud mängutööstust, kuna paljud populaarsed mängud on saadaval nii rakendustena kui ka konsooli- ja veebiversioonidena. Online režiimis mänguplatvormid on avanud võimaluse mängida inimestega üle kogu maailma, laiendades videomängude vaatajaskonda palju laiemale turule.

Seoses e-spordi populaarsuse kasvuga õitseb uute mängude loomise tööstus ja järjest rohkematel inimestel on juurdepääs videomängudele.

Tippturniiride vaadatavuse suurenemine

E-spordi edu üheks oluliseks teguriks on olnud ka suurenenud vaadatavus kogu maailmas. Turniire, meeskondi ja mängijaid näidatakse nüüd regulaarselt veebilehtedel, nagu Twitch ning see võimaldab ka laiemal publikul otseturniire vaadata või heita pilk peale mängude tipphetkedele.

Suurenenud meediakajastus on olnud e-spordi edu võtmeks, kuna see on aidanud tuua spordi kajastamise peavoolumeediasse ning luua suuremat ja kaasatumat vaatajaskonda. Paljusid tippturniire ei edastata mitte ainult veebis, vaid neist räägitakse ka sotsiaalmeedias ning nagu eelpool mainitud, siis isegi kihlveokontorid pakuvad mängudele koefitsiente.

E-spordi fännid saavad paljudelt veebilehtedelt lisainfot, et aidata neil teada saada, milliseid populaarseid e-spordi mänge mängitakse ja millistele turniiridele on neil võimalik kaasa elada.

Üle maailma on tihe konkurents

Üks peamisi tegureid, mis on kaasa aidanud e-spordi populaarsuse tõusule on sellega kaasnev tihe konkurents. Professionaalsed mängijad võistlevad turniiridel mängides sageli teiste maailma parimate mängijate vastu. Võistlust võistkondade ja üksikute mängijate vahel on uskumatult põnev jälgida ja see on aidanud kaasata suuremat publikut.

Kuna kaalul on suured auhinnafondid, on mängud sageli pingelised, sest professionaalsed meeskonnad võistlevad üksteisega võidu ja raha nimel. Turniirid on aidanud luua ka pühendunud vaatajate kogukonna, kes suhtuvad sellesse spordialasse kirglikult ja toetavad oma lemmikmeeskondi.

Olemas on tugev kogukond

E-sport on juba praegu populaarne, kuid selle populaarsus kasvab jätkuvalt. Pprognoositakse, et lähitulevikus kasvab e-sporti vaatava publiku suurus hüppeliselt.

Veel üks tegur, mis võib selle populaarsuse kasvule kaasa aidata, on see, kui tugevaks on muutunud e-spordi vaatjate kogukond. Veebiplatvormid, nagu Twitch ja Mixer võimaldavad fännidel suhelda mängijatega, vaadata otse nende striime ning arutada oma iidolitega strateegiaid ja taktikaid. See on aidanud luua tugeva mängijatest ja fännidest koosneva kogukonna, mille liikmed suhtuvad sellesse spordialasse kirglikult ning aitavad suurendada vaatajaskonda ja kaasatust