Tagasi
2018.aasta esimene Eesti autoralli meistrivõistluste etapivõit Valeriy Gorbanile ja Sergei Larensile
20.01.2018
Reede õhtul said Lätis, Aluksnes alguse tänavused Eesti, Läti ja Leedu autoralli meistrivõistlused.
Õhtupimeduses sõideti kahel korral 11,20 km pikkune Mārkalne katse, mille mõlemad võidud võttis võistluspaar nr.1 Valeriy Gorban - Sergei Larens (Mini John Cooper Works WRC).

Avakatselt said Ukraina – Eesti võistluspaari järel teise aja Egon Kaur – Annika Arnek (Ford Fiesta Proto), kuid järgneval tegid eestlased vale legendimärke tõttu sõiduvea, mille tagajärjel rajalt väljas käidi. Kaur – Arnek said küll jätkata, kuid viltuse parema tagumise ratta tõttu pudeneti esikoha konkurentsist ning avapäev lõpetati alles 56.kohal.
Absoluutarvestuse teise kohaga lõpetasid avapäeva lätlased Jānis Berķis - Edgars Čeporjus (Ford Fiesta R5), kes jäid WRC-l sõitnud liidritest maha 5,1 sekundiga. Parimate eestlaste lõpetasid reedese võistluspäeva Ranno Bundsen - Robert Loštšenikov (Mitsubishi Lancer Evo VIII), kes jäid Gorban – Larensist maha 12,2 sekundiga.

Aluksne ralli jätkus laupäeva hommikul ning ees ootas seitse küll mitte väga lumist, kuid siiski talvist kiiruskatset. Päeva kolmest esimesest katsest võitis Gorban kaks ja Kaur ühe. Lõunapausile saabuti Gorbani juhtimisel, kelle edu Berkise ees oli 12,6 ja Bundseni ees 44,4 sekundit.
Ralli pikima katse Kantorkrogs (18,24km) võidu võtsid Kaur – Arnek, kes olid üldarvestuses tõusnud 32. kohale. Järgneva katse esikoha võttis võistluspaar nr.2  Berķis – Čeporjus kellele see jäi koduteedel nädalavahetuse ainsaks katsevõiduks. Ralli eelviimase katse võidu võtsid Gorban – Larens, kes said viimasele katsele startida 14,7 sekundilises edus.
Avapäeval esikoha konkurentsist pudenenud Kaur – Arneki laupäevane eesmärk oli vaid üks, võita võistluse viimane ehk punktikatse. Eestlaste plaan õnnestus 100% ning tulemuseks 5 meistrivõistluste punkti. Absoluutarvestuses lõpetasid Kaur – Arnek 18. kohal.
Hoolimata viimasel katsel tehtud spinnist võitsid Aluksne ralli 2018 Valeriy Gorban - Sergei Larens. Ukraina – Eesti võistluspaari edu jäi lätlaste Jānis Berķis - Edgars Čeporjus ees lõpuks vaid 3,6 sekundit. Teist aastat järjest olid Aluksne ralli parimad eestlased Ranno Bundsen - Robert Loštšenikov. Sarnaselt möödunud aastaga poodiumi viimasel astmel lõpetanud mehed kaotasid võitjatele 1:01,4.

„Tänaseid ilmastikuolusid arvestades olid tulemus parim, mis me teha saime. Oli katseid, kus oli päris talvine ja oli katseid, kus oli kruus väljas. Aga eks tingimused oli keerulised kõigi jaoks nii sõitjate, kui korraldajate jaoks. Gorban - Larensiga oli selge, et me esikohale heitlema ei lähe, sest neil on MM-kogemused ning ka kaasaegsem auto. Kahju, et Egonil eile see sõiduviga juhtus, temaga oleks põnev olnud aegu võrrelda. Kolme nädala pärast Sarma rallil jätkame,“ võttis Bundsen 2018. hooaja avaetapi kokku.

Absoluutarvestuse esikolmikus lõpetanud mehed moodustasid ka EMV1 klassi TOP3.

Klassi EMV3 esikoht kuulus Berkis – Čeporjusele, kelle järel said teise koha Allan Popov - Aleksei Krylov (Mitsubishi Lancer Evo IX) +2:33,2 ja kolmanda Alexander Mikhaylov - Normunds Kokins (Mitsubishi Lancer Evo X) +3:36,6.
EMV4 arvestuse hooaja esimesed maksimumpunktid tõid Eestisse Bundsen – Loštšenikov, kellele järgnesid kaks Läti võistluspaari. Emīls Blūms - Kaspars Veiss (Mitsubishi Lancer Evo IX) +42,8 ja Edijs Bergmanis - Edgars Grīns (Mitsubishi Lancer Evo IX) +1:01,5.
EMV5 klassi Aluksne ralli esikolmiku moodustasid Karel Tölp - Karl Artur Viitra (Honda Civic Type-R), Dmitriy Gorchakov – Yuri Kulikov (Renaul Clio R3) +1:27,8 ja Rico Rodi – Ilmar Pukk (Honda Civic Type-R) +19:22,4.
EMV6 klassi ja Estonian R2 Challenge arvestuse maksimumpunktid jätsid koju Mārtiņš Sesks - Renārs Francis (Peugeot 208 R2), kes absoluutarvestuses saavutasid kõrge viienda koha. Kui absoluutarvestuses käis viimastel meetritel sekund sekundis heitlus Gorban Berkis vahel, siis EMV6 ja Estonian R2 Challenge arvestuses käis heitlus teise koha eest Oliver Solberg - Veronica Gulbæk Engan (Peugeot 208 R2) ja Ken Torn – Kuldar Sikk (Ford Fiesta R2T) vahel. Lõpuks edestasid norrakad avapäeval tehnikaga kimpus olnud eestlaseid 3,5 sekundiga. Sesks – Francise edu oli ralli lõpuks Solberg – Engan ees 1:22,1 ja Torn – Sikk ees 1:25,6. Samad võistluspaarid moodustasid ka EMV2 klassi esikolmiku.
EMV7 klassi esikolmiku moodustasid eestlased. Esikoha võtsid Madis Vanaselja - Jarmo Liivak (BMW M3), kellele järgnesid Lembit Soe – Kalle Ahu (Toyota Starlet) +44,7 ja Raiko Aru - Veiko Kullamäe (BMW E30) +4:18,4.
EMV9 klassi esikoha sõitsid välja koduteedel võistelnud Ivo Ķilpis - Artis Ceriņš (VAZ 2105). Vaid 5,2 sekundi kaugusele jäid lätlastest Klim Baikov - Andrey Kleshchev (VAZ 2105). Klassi kolmas koht kuulus eestlastele Timmu Kõrge – Erik Vaasa (VAZ 2105), kes  jäid klassivõitjatest maha 41,5 sekundiga.

Aluksne ralli detailsed tulemused leiab Läti autoralli meistrivõistluste lehelt: lrc.lv